Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2018-03-29 16:00:21
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały promocyjne Vitapil
O ile codzienne tracisz ok. 100 pojedynczych kosmyków, nie ma powodów do zmartwień – nie jest to bowiem nadmierne wypadanie włosów. Przyczyny takiego stanu związane są bezpośrednio z cyklem wzrostu kosmyków – przechodzeniem z fazy anagenowej (fazy wzrostu) w fazę telogenową (fazę wypadania). Jeżeli jednak włosy tracisz garściami, czas poznać przyczyny takiego stanu.
Jeśli chodzi o nadmierną utratę włosów, przyczyny są bardzo zróżnicowane. Można wyróżnić kilka czynników, które odgrywają w tym procesie istotną rolę.
Poprzez wypadające w nadmiarze włosy organizm może sygnalizować niedobory witamin i minerałów. Dostarczanie nieodpowiedniej ilości składników odżywczych bardzo szybko odbija się negatywnie na kondycji kosmyków.
Jeśli odnosisz wrażenie, że na głowie pozostaje coraz mniej włosów, przyjrzyj się swojej diecie. Sprawdź, czy wraz z posiłkami dostarczasz wszystkie ważne składniki odżywcze, takie jak np. witamina A, witamina E, biotyna, kwas pantotenowy, niacyna, selen, cynk, jod, żelazo, miedź, itp. Jeżeli nie odżywiasz się zgodnie z zasadami zbilansowanej diety, niedobory witamin i minerałów mogą być przyczyną nadmiernego wypadania włosów.
Włosy wymagają odpowiedniego traktowania – w przeciwnym razie tracą swój zdrowy wygląd. Kosmyki nie lubią m.in. wysokiej temperatury prostownicy, gorącego powietrza wypuszczanego z suszarki. Jeżeli każdego dnia narażasz włosy na wyżej wymienione czynniki, z dnia na dzień będą coraz słabsze, a w efekcie – wypadną.
Często czeszesz się w tzw. koński ogon albo upinasz kosmyki w koka? A może dzień w dzień tapirujesz włosy? To czynniki, które odpowiadają za uszkodzenia mechaniczne kosmyków, a co za tym idzie – mogą prowadzić do przerzedzania się czupryny.
Wysokie upięcia nadwyrężają strukturę skóry głowy i mogą prowadzić do zaniku mieszków włosowych, a więc do wzmożonej utraty włosów.
Zbyt duża ilość wypadających włosów może być związana z zatruciem substancjami toksycznymi. Dotyczy to przede wszystkim osób mających bezpośredni kontakt m.in. z rtęcią, arsenem, talem.
Gdy organizm zetknie się z wyżej wymienionymi toksynami, całkowita utrata kosmyków może nastąpić nawet w ciągu 2 tygodni. Włosy jednak odrastają – proces ten zajmuje ok. 6-8 tygodni.
Przyczyną nadmiernego wypadania włosów może być przyjmowanie niektórych leków. Do wzmożonej utraty kosmyków może dojść m.in. na skutek zażywania leków immunosupresyjnych i cytostatycznych, leków przeciwzakrzepowych, środków antykoncepcyjnych, leków w chorobach tarczycy.
Silne emocje towarzyszące traumatycznym wydarzeniom w życiu, przedłużające się sytuacje stresowe – to czynniki, które mogą wpływać na wzmożone wypadanie włosów. Przyczyny są bezpośrednio związane ze wzmożoną produkcją androgenów – hormonów mogących zaburzać prawidłowe funkcjonowanie mieszków włosowych (głównie u osób należących do grupy ryzyka, obciążonych predyspozycjami genetycznymi).
Wzmożona utrata kosmyków może być dość istotnym sygnałem wskazującym na istnienie pewnych chorób ogólnoustrojowych.
Jeżeli, obok wypadania włosów, pojawiają się takie symptomy jak np. nagła utrata wagi, przyspieszone bicie serca, uczucie gorąca, wzmożona potliwość, istnieje podejrzenie nadczynności tarczycy. Jeżeli natomiast przerzedzaniu czupryny towarzyszy przybieranie na wadze, uczucie zimna, senność, zaparcia, objawy mogą z kolei wskazywać na niedoczynność tarczycy.
Zmagasz się z łupieżem lub łuszczycą? A może walczysz z grzybicą? Są to choroby skóry głowy, które mogą być przyczyną wzmożonej utraty kosmyków. Wpływają bowiem m.in. na osłabienie cebulek włosowych, co prowadzi do osłabienia kosmyków i ich wypadania.
Nadmiernej utraty włosów nie można bagatelizować, ponieważ przypadłość może mieć różne podłoże. Nie zawsze jest związane z niewłaściwą dietą czy nieodpowiednią pielęgnacją kosmyków. Jako że utrata włosów może świadczyć o wielu poważnych chorobach, należy skonsultować się z dermatologiem. To ważne, ponieważ poznanie przyczyny pozwala dobrać odpowiednią metodę leczenia – metodę, dzięki której wzmożone wypadanie włosów przestanie być problemem.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.